Nakładka ZWMetric ma na celu wspomaganie kosztorysowania przez przygotowanie danych przedmiarowych powierzchniowych, liniowych lub ilościowych. Nakładka może być przydatna dla przedstawicieli wielu branż:
- Najpopularniejsza jest z pewnością wśród Architektów budowlanych , którzy wykorzystują ją do tworzenia zestawień powierzchni budynków pomieszczeń i powierzchni elewacji, fundamentów.
- Może też być przydatna dla projektantów dróg i organizacji ruchu , w ich przypadku bez żadnego dedykowanego programu określenie ilości materiału wymaganego do wykonania pracy może być w wielu przypadkach jedynie szacowane. Z nakładką możliwe jest określenie zapotrzebowania na materiał z bardzo dużą dokładnością.
- Również Architekci krajobrazu będą mogli usprawnić swoją pracę, w łatwy sposób będzie możliwe uzyskanie zestawień powierzchni trawników, chodników, czy wykorzystanej roślinności.
Podstawowa koncepcja, jaką chcieliśmy urzeczywistnić w realizacji nakładki, to przedmiarowanie graficzne. Koncepcja ta opiera się na założeniu, że każdy dokonany przedmiar pozostawia ślad graficzny na projekcie. W wielkich projektach gdzie przedmiarowanie wymaga wiele pracy, łatwo jest popełnić błąd, np. pominąć jakiś element, lub któryś zmierzyć wielokrotnie. Koncepcja przedmiarowania graficznego zabezpiecza kosztorysanta przed tego typu nieścisłościami. Po prostu widząc projekt widzimy co już zmierzyliśmy, a co jeszcze pozostało nam do zmierzenia.
Wspomniany ślad graficzny, o którym mówiłem to obrys interesujących nas powierzchni, może on być dodatkowo wypełniony kreskowaniem, tworzonym na powierzchni, natomiast najważniejszym elementem całego opisu jest napis, określający długość, oraz powierzchnię mierzonego elementu.
Podstawowe funkcje nakładki, służą opisywaniu :
elementów powierzchniowych,
elementów liniowych
oznaczanie wystąpień elementów.
W dwu pierwszych przypadkach, konieczne jest narysowanie elementu, który będzie mierzony, czyli może to być poliliniia, okrąg a w przypadku liniowych również np. linia. W przypadku oznaczenia wystąpień, możliwe jest oznaczanie miejsc na projekcie, bez konieczności posiadania elementów w określonej lokalizacji.
Przejdź do strony producenta ZWMetric aby dowiedzieć się więcej
Zobacz filmy o ZWMetric na YouTube
Pomiary długości linii w CAD. ZWMetric 2020.
Mierzenie powierzchni i obwodu na obrazie rastrowym. ZWMetric 2020
Inwentaryzacja pomieszczeń. ZWMetric.
Wyszukiwanie pomieszczeń. ZWMetric 2020.
Okno pomiarowe i pomiar powierzchni. ZWMetric 2020
Obrys powierzchni. ZWMetric
Pomiar powierzchni przez punkty. ZWMetric 2020
Pomiar powierzchni poprzez punkt wewnętrzny. ZWMetric
ZWMetric w migawce