alternatywa dla autocad
Previous Next Play Pause
1 2 3

Słowo wstępne

Pamiętam, jak w czasie pracy na hamowni silnikowej sporządzaliśmy charakterystyki silników. Zawsze problemem było wtedy umieszczenie charakterystyk na różnych wykresach, ale w takiej samej skali i w takim samym zakresie współrzędnych X i Y. Powód był bardzo prozaiczny – drukując na kalce wykresy chcieliśmy je nakładać jeden na drugi, aby porównać poszczególne przebiegi. Jeśli jeden wykres był w innej skali, albo miał inne wymiary to metody tej nie dało się zastosować.

Po wielu latach mając w pamięci tamte doświadczenia postanowiliśmy napisać prostą nakładkę do ZWCADa, która umożliwiałaby szybkie rysowanie wykresów.

Wykres

Dzięki nakładce istnieje pełna możliwość edycji wyglądu wykresu, powiększenia fragmentu, dodania dowolnych opisów, wycięcia kawałków wykresu.

Myślę, że nakładka przyda się w Państwa codziennej pracy.

Opis działania nakładki

Po instalacji nakładki pojawi się dodatkowe polecenie - wykres (gdyby się nie pojawiło należy ręcznie załadować bibliotekę do ZWCAD).

Pierwszą funkcją jaką można użyć to wpisanie ręczne współrzędnych punktów X, Y, Z i narysowanie wykresów.
Tutaj chciałbym zaznaczyć ważną uwagę - nakładka Wykresy zapamiętuje ostatnie ustawienia i wartości współrzędnych.
Dzięki temu po narysowaniu wykresu funkcji możemy łatwo ponownie wywołać nakładkę, zmienić kilka współrzędnych i ponownie narysować wykres.

Rysowanie wykresów dostępne jest w dwóch wariantach:

  1. pełny wykres wraz z osiami, opisami osi, liniami głównymi, pomocniczymi
  2. tylko przebieg danej funkcji. Dzięki temu do raz utworzonego wykresu możemy dodawać kolejne przebiegi funkcji.
    Nakładka pozwala także na odczytanie współrzędnych punktów z gotowego wykresu. Proszę zobaczyć na film poniżej. 

    Oczywiście wszystkie punkty możemy zapisać do pliku CSV i wczytać np. do arkusza kalkulacyjnego.

    Także import danych z arkusza kalkulacyjnego do nakładki jest możliwy. Pozwala on na rysowanie wykresów. na podstawie danych – np. współrzędnych X, Y, Z z pliku. Wystarczy wskazać plik w formacie CSV i dane zostaną zaimportowane.

    W nakładce zaimplementowane są także proste funkcje, jak np. wielomiany, sin, cos. Podając odpowiednie współczynniki możemy wygenerować punkty do wykresu.

    Stworzyliśmy także narzędzie do odczytu współrzędnych ze wskazanego punktu. Proszę zobaczyć na film.

    Nakładkę Wykresy można pobrać klikając w ten link.

    ZWCAD można pobrać klikając w ten link.

    Jest to wersja rozwojowa, tak zwana BETA. Może ona być w pewnych sytuacjach niestabilna.
    Będziemy wdzięczni za wszelkie sugestie od Państwa odnośnie rozwoju nakładki.

    Ostatnie filmy na naszym kanale YouTube

    Projektujemy szafkę w 3D. Cześć 3 - bloki w palecie narzędzi

    20.02.2025
    Dzisiaj opowiemy o skali i warstwie bloków w palecie narzędzi.Spis rozdziałów: 00:00 Wstęp 00:35 Wstawiamy do rysunku bloki, które utworzyliśmy w poprzednich filmach 01:15 Omawiamy jednostki bloków, rysunku i wstawiania. 03:30 Ustawiamy skalę bloków w palecie narzędzi 06:30 Warstwy bloków w palecie narzędziRysuj z nami, pobierz już teraz ZWCAD https://www.zwcad.pl/programy-cad/z...

    Zbiorcze tablice informacyjne

    18.02.2025
    Dzisiaj narysujemy zbiorczą tablicę informacyjną.Do wykonania tego zadania potrzebny będzie nam program CAD oraz nakładka ZWTraffic.Bezpośredni link do ZWCAD https://www.zwcad.pl/links/ZWCAD__6...Bezpośredni link do ZWTraffic https://cad.szansa.net.pl/ZWTraffic...Jak uruchomić nakładkę ZWTraffic https://youtu.be/aqk0GjYpml000:00 Wstęp 00:29 Wybieramy funkcje do tworzenia zbiorczych tablic informacyjnych 01:29 Dodajemy nagłówek do zbiorczej tablicy informacyjnej 07:00 Dodajemy tło do znaku

    Projektujemy szafkę w 3D. Cześć 2 - druga nóżka

    13.02.2025
    Dzisiaj drugi odcinek nowej serii filmów o modelowaniu w 3D szafki. W tym filmie utworzymy kolejną nóżkę szafki i dodamy ją do biblioteki bloków w pasku narzędzi.Spis rozdziałów filmu: 00:02 Wstęp 00:35 Zaczynamy rysować 04:50 Tworzymy bryły i wykonujemy operacje logiczne 11:05 Wyciągnięcie pomiędzy profilami o różnych wymiarach i odejmujemy bryły od siebie 18:00 Zapisujemy plik i dodajemy blok do palety narzędziRysuj z nami, pobierz już teraz ZWCAD https://www.zwcad.pl/programy-cad/z...
    Wczytaj więcej...